Windows 7 – przegląd nowości

Posted: 1 listopada 2008 in Computers and Internet

W7 czyli Windows 7 trafił w końcu to mnie trafił i od razu został zainstalowany. Jest to w tym momencie tylko wirtualna maszyna ale zachęcony tym co prezentuje i jak zachowuje wersja M3 może w beta1 trafi jako system główny mojego laptopa. Naprawdę szybkość jest bardzo fajna. Microsoft ma przyłożyć się do zachowania dużej wstecznej kompatybilności więc można spodziewać się godnego następcy:

image

W takim razie startujemy. Opisze kilka fajnych funkcji jakie udało mi się wyłapać w buildzie M3 v6801-0-080913-2030.

image 
Tak wygląda okno startowe

Proces instalacji jest prosty i prawie taki sam jak w Vista. Jeśli ktoś jest zainteresowany to może spojrzeć na bloga Karola i zobaczyć zrzuty ekranowe.

Po zalogowaniu do systemu rzucają się w oczy dwie ikony znajdujące się w tray. Jedną jest nowy wygląd ikony prezentującej sieć. Mi się średnio podoba ale może to kwestia przyzwyczajenia. Ja bym tam widział opcje znaną z Windows 2000/XP/2003, w której po kliknięciu ikony sieci otworzy się status karty sieciowej – ale stare dobre czasy już chyba nie powrócą, przynajmniej nie w tym buildzie. Druga ikona informuje o tym że użytkownik posiada informacje od systemu – w moim przypadku było to info o tym że system nie posiada systemu antywirusowego.

image

Nie można pominąć przeglądarki internetowej. Bez zbytniego rozpisywania się jest oczywiście to IE 8 beta:

image

Windows 7, w domyślnej instalacji, dodaje do systemu PowerShell. Co najważniejsze jest on w wersji 2. Jest to zwykła konsola tekstowa jaką już znany ora graficzna Graphical Console (Windows PowerShell V2):

Windows_7_01_Robert_Stuczynski_Noise_Blog

Graficzna nakładka prezentuje się interesująco. Praca w trybie graficznym jest bardzo wygodna. Jak możecie zobaczyć, na zrzucie, po lewej stronie znajdują się zakładki. W centralnej część z wynikami instrukcji. Na dole odpowiednik zwykłej linii komend PS. Po prawej można budować całe programy powershellowe.

Windows_7_02_Robert_Stuczynski_Noise_Blog

W Menu można znaleźć kilka interesujących funkcji. Mi najbardziej spodobała się cześć ułatwiająca debugowanie.

Windows_7_03_Robert_Stuczynski_Noise_Blog

Z serii małe, a cieszy, bardzo fajna jest opcja szybkiego pomniejszania i powiększania czcionki w oknach PS. Ehhhhh szkoda że tego nie zaimplementowali z zwykłym Command Line, bo na prezentacjach zmiana czcionki to codzienność:

image

Jeśli chodzi o WordPad to w W7 wygląda on jak młodszy brat Word 2007. Bardzo przyjemy w obsłudze. Zestaw funkcji jest minimalny ale bardzo cieszy mnie pochodząca z Office 2007 funkcja dodawania funkcji do Quick Access Toolbar. Niestety nie potrafi on zapisywać do formatu doc, nie wspominając już o docx. No cóż pozostaje stary rtf lub txt.

Windows_7_04_Robert_Stuczynski_Noise_Blog

W systemie nie znajdziecie Paint.Net ale sam Paint też już jest całkiem “dorosły”. Otrzymał także wygląd Office 2007. W końcu doczekaliśmy się funkcji Crop oraz cofania wstecz o więcej niż jeden krok.

Windows_7_05_Robert_Stuczynski_Noise_Blog

W Panelu sterownia znalazł się także Credential Manager. Bardzo przyjemne narzędzie. W Vista też coś takiego było ale wydaje się że w W7 zacznie to być wykorzystywane. Bardzo dobre jest to że możliwe jest Backupowanie i odzyskiwanie poświadczeń.

Windows_7_Credential_Manager_Robert_Stuczynski_Noise_Blog 

Kosmetyczne zmiany pojawiły się także w zmianie rozdzielczość ekranu. Wygląda to bardzo dobrze i jest bardziej intuicyjne.

Windows_7_resolution_Robert_Stuczynski_Noise_Blog

Gadgets już nie są osadzane na Sidebar i domyślnie nie są wyświetlane. Myślę że to dobrze bo dużo użytkowników posiadało tylko podstawowe gadgety. Obciążały im system, a oni nawet nie wiedzieli że można je wyłączyć lub zmienić. W W7 Sidebar w ogóle nie widziałem i chyba zostało usunięte z systemu. Za to w końcu przy minimalizacji okien gadgety nie są minimalizowane!

Windows_7_gadgets_Robert_Stuczynski_Noise_Blog

Ten build zawiera funkcjonalności związanej z zarządzaniem dyskami VHD (tworzenie, dołączanie) ale jak zaczołem to testować to coś nie bardzo działało. Jest to chyba to na co czekam najbardziej. Montować do systemu można było bez większego problemu za pomocą do Vista ale tu będzie można uruchamiać system z plików VHD! Rewelacja.

No to może jeszcze jakaś mała szpila z mojej strony bo nie można tylko chwalić. Nadal nie widać funkcjonalności, która została zagubiona w Vista. Chodzi o profile sprzętowe, które były w Windows XP i dziwnym zbiegiem okoliczności wyparowały z Vista. Dlaczego tak rewelacyjną funkcjonalność się wycofuje? Nie mam pojęcia ale liczę na to że powróci. Na pewno zgłoszę to jako usterkę.

Build, który otrzymałem do testów, nie jest buildem prezentowanym przez Steavena Sinofsky na PDC. W7 prezentowany przez niego pochodził z wewnętrznie dostępnego buildu. Jeśli chcecie zobaczyć inne funkcje W7 to zapraszam do obejrzenia KeyNote z PDC 2008. Poniżej jeszcze kilka scrennów z tej prezentacji:

Windows_7_99_Robert_Stuczynski_Noise_Blog

Windows_7_31_Robert_Stuczynski_Noise_Blog

Windows_7_41_Robert_Stuczynski_Noise_Blog

Windows_7_71_Robert_Stuczynski_Noise_Blog

Windows 7 jest jaki widać. Na tą chwilę wygląda to raczej jak dodatek typu SP1 niż W7. Ale i tak najważniejsze będzie to co zostanie zmienione w niewidocznym “środku” systemu. Czy nadal, tak jak to ma miejsce w Vista, komunikat “Not Responding” będzie najczęściej oglądanym komunikatem? Mam nadzieje że nie. Vista jest już naprawdę super funkcjonalnym systemem. Zresztą wiele funkcjonalności można dodać instalując programy firm 3cich – nawet bezpłatne. My potrzebujemy szybkiego i stabilnie działającego systemu. Oby W7 taki był!

Reklamy
Komentarze
  1. Paweł pisze:

    Tak z ciekawości : Robercie skąd masz ten obraz ? Jakiś program Beta ?– pp

  2. Robert pisze:

    Tak Papi jestem w programie beta Windows 7.

  3. Unknown pisze:

    wreszcie normalnie dziala Windows Backup – mozna wybrac konkretne folder (w poprzedniku jakos to nie udalo sie mi zrobic)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s