Jak i czym usunąć brud z matrycy lustrzanki (SLR)?

Posted: 19 czerwca 2009 in Photography

Właśnie takie pytanie chodziło mi ostatnio po głowie. Maiłem duży paprochów jakiś co powodowało dziwne artefakty na wykonanych zdjęciach. Miały one okrągły kształt i były lekko przezroczyste – takie kropki jak na poniższej fotce.

brud na matrycy SLR Robert Stuczynski Noise blog

Strzałkami zaznaczone zostały brudy na matrycy DSLR

Poszedłem z tym do fotografa żeby to on wyczyścił. Okazało się że w moim mieście nie ma takiego serwisu fotograficznego. Polecił mi wysłać aparat do innego serwisu lub kupić specjalną szypułkę nawilżoną specjalnym płynem. Twierdził że nie usunę ich powietrzem bo są to tłuste plamy.

Poszukałem na allegro takich szypułek. Nawet nie były drogie ale jakoś bałem się tej inwazyjnej metody i postanowiłem jeszcze spróbować samodzielnie usunąć je sprężonym powietrzem. UDAŁO się matryca jest czysta! Poniżej fotka. Widać jeszcze jakieś 2 drobinki ale się tym nie przejmuje.

A teraz do rzeczy jak to zrobić:

1. Wyłączamy aparat

2. Obracamy tak aparat by obiektyw był skierowany w dół. To ważne bo przecież chcemy by brud wyleciał z niego

3. Zdejmujemy obiektyw

4. Włączamy aparat i z menu aparatu wybieramy funkcje, która podnosi lustro. W moim aparacie funkcja działa tylko jeśli Sony Alfa jest w pełni naładowana

5. Ta czynność najłatwiej jeśli wykona 2 osoba. Z puszki sprężonego powietrza, koniecznie trzymanego pionowo (po poziomo zacznie lecieć płyn), przez słomkę wdmuchujemy powietrze na matryce co powoduje zdmuchnięcie niechcianych paprochów.

6. Z menu podnosimy lustro

7. Wkręcamy obiektyw

8. Wykonujemy zdjęcie testowe białego tła. Będzie widać czy są zanieczyszczenia.

Pamiętajcie aby nie dmuchać gruszką z apteki gdyż ona ma często w środku talk, który wiecie jak zadziała na matryce!

czyszczenie matrycy SLR Robert Stuczynski Noise blog

efekt czyszczenia matrycy

How clean SLR Sensor?

Reklamy
Komentarze
  1. Michal pisze:

    To ciekawa metoda i jak widac w Twoim przypadku skuteczna. Problem pojawia sie, kiedy nasza matryca jest tak pobrudzona, ze nawet sprezone powietrze nie pomoze. Tzw. "wet cleaning" jest wtedy koniecznie i kosztowne.

  2. Krzysztof pisze:

    pogratulować skuteczności – z tego co mi wiadomo nikt z zapalonych fotografów i posiadaczy luster nie skusi się na puszkowe sprężone powietrze- już nie wspomnę o powietrzu z kompresora …grucha i dmuchać chciałbym zaznaczyć że powietrze sprężone w styku z metalami lub powierzchniami o innej temperaturze (wyższej) po prostu się skrapla i te paprochy zamiast wyfrunąć mogą całkowicie zapaprać naszą matrycę.zdecydowanie nie polecam tego sposobu znajomyma co do opinii każdy działa na swoją odpowiedzialność ;)pozdrawiam

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s