Bezpłatne monitorowanie usług

Posted: 27 lipca 2009 in Computers and Internet

Pewnie wiele razy zastanawialiście się jak ustawić monitoring Waszych serwerów i usług. Oczywiście w wielu przypadkach udało się go nawet ustawić za pomocą System Center Operations Manager (SCOM), Cacti, Polymon, skryptów lub innych rozwiązań.

W większości przypadków monitorujemy usługę wewnątrz sieci i tu nie ma większego problemu. Pojawia się problem gdy usługa jest na zewnątrz.

Najprostszy przykład to choćby strona WWW lub FTP u zewnętrznego providera. Skoro najczęściej taka strona jest dostępna z zewnątrz dla wszystkich to może fajnie by było gdyby monitorowała to jeszcze strona trzecia. I tu z pomocą przychodzą firmy, które świadczą właśnie takie usługi. Co więcej o niedostępności mogą poinformować także SMS – także polskie komórki 😉 Niestety zazwyczaj są to usługi płatne i jeśli to jest prywatna strona to może nam się to nie opłacać.

Ja korzystam od kilku miesięcy z usług firmy APlusMonitorin i mogę ją polecić. Szczególnie jeśli chcecie monitorować tylko jedną usługę. Wtedy jest ona dostępna za darmo! W usłudze płatnej dochodzi więcej możliwości – w tym choćby alerty SMS.

APlusMonitoorin - Robert Stuczynski - Noise blog

Oprócz dobrze znanych usług można zdefiniować monitorowanie usługi pracującej na dowolnym porcie, lokacji z której będą dokonywane próbkowania, czasu sprawdzania. Można też oczywiście generować raporty.

Reklamy
Komentarze
 1. Artur pisze:

  Ja korzystam z open source’owego Hyperica jest bardzo rozbudowanym narzędziem dostępnym za darmo moniturującym między innymi takie rzeczy jak ilość maili oczekujących w kolejkach, ilość przychodzących i wychodzących maili (Exchange, bo akura taki mam serwer pocztowy) dodatkowo można ustawić sobie z kolegą z zaprzyjażnionej firmy monitoring wszystkich usług wystawionych na zewnątrz. Powiadomienia są mailowe, ja mam ustawiony forward na skrzynkę u operatora komórkowego gdzie taki mail generuje mi powiadomienie SMSem. Zainteresowanych odsyłam do strony http://www.hyperic.orgPozdrawiam :)konecki

 2. Grzegorz pisze:

  Ja moge polecic uslugi serwisu Pingdom (https://www.pingdom.com/signup/free/), ktory od niedawna pozwala monitorowac jeden serwis/serwer (rozne typy monitorowania) nawet z interwalem minutowym.

 3. Robert pisze:

  No to mamy kilka fajnych uslug.Grzes> W Pingdom widze tylko basic i business usluge. Nie ma bezplatnej – tylko trial 30 dni. Nie chwala sie czy nie ma za free?Artur> Dobry pomysl by sie dogadywać i robic "siatkę" monitoringu. Nie znalem tego produktu – dzieki za link.

 4. Robert pisze:

  A jednak malym drukiem 😉 bylo "We also offer a totally free package with 1 check and 20 SMS alerts" czyli chyba 1 za free.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s