Rada dla Kowalskiego (dysk twardy) – wymagania systemowe dotyczące systemu Windows 7

Posted: 11 sierpnia 2010 in Computers and Internet

Walka z miejscem na dysku gdzie zainstalowało się system przypomina czasem walkę z wiatrakami. Dotyka to Geeków jak i zwykłych użytkowników klienckiego systemu operacyjnego – nawet tak pozytywnie przyjętego przez społeczności jakim jest Windows 7.

Dlaczego? Otóż zwykły Jan Kowalski chce zainstalować nowy system Windows 7. W najlepszym przypadku (czy na pewno najlepszym 😉 ?) wchodzi, jak Microsoft, przykazał na stronę http://windows.microsoft.com/pl-PL/windows7/products/system-requirements i sprawdza że według producenta wymagane miejsce na dysku to:

  • 16 GB (architektura 32-bitowa)
  • lub 20 GB (architektura 64-bitowa) wolnego miejsca na dysku twardym

W sumie wygląda nieźle. Robi więc taki Kowalski C: o wielkości 16GB. Uwierzcie mi że bardzo szybko przekona się że właśnie popadł w niezłe tarapaty. Braknie mu bardzo szybko miejsca na dysk. Szybciej niż się tego spodziewa.

Co wiec zrobić? Przy 16 GB należy mocno zastanowić się i zwiększyć wielkość do 2-3 krotności tej liczby. Naprawdę! Moj katalog C:Windows zajmuje w tym momencie 24 GB! I jest on już naprawdę odchudzony! A jak to ma się do wymogów? No cóż trzeba delikatnie powiedzieć że nijak.

Ja sobie z tym poradzę ale czy zwykły użytkownik? Chyba nie bardzo. Oczywiście na szybko można spróbować wywalić pliki tymczasowe, skasować kopie zainstalowanych aktualizacji, plik wymiany i hibernacji przenieść na inny dysk. Pozwoli to zaoszczędzić kilka GB i doraźnie pomóc w problemie ale tylko na jakiś czas.

Może wymagania powinny stać się rzetelnie obliczonymi wartościami i trochę “na wyrost”. Bo brak miejsca dla Jana Kowalskiego może być naprawde ogromnym problemem, dotyka on często moich znajomych i ciężko im naprawdę wtedy coś doradzić “przez telefon”.

Przy kolejnej beta Windows na pewno zgłoszę ten feedback i jeśli ktoś go w Microsoft przeczyta i porządnie przemyśli to Kowalski, przy obecnych standardowych dyskach twardych 200-500GB, będzie używał Windows dużo spokojniej :).

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s